Акулите

Търсене

Отиване към съдържанието

Акула Чук

Акули > Видове акули

Акулата чук е опасен хищник с уникална форма на главата, наподобяваща чук. Скорошно проучване разкри вероятната причина за странното явление, съобщи "Ню сайънтист". Формата на главата е станала такава, за да подобри зрението на животното и да го направи много по-ефективен ловец, какъвто е то в момента. От десетилетия учените умуваха дали е възможно толкова раздалечените очи да осигуряват визуални предимства. Оказва се, че е така.
През 1942 година Гордън Уолс, виден капацитет по акулите, изрази становище, че раздалечените очи предотвратяват появата на бинокулярно зрение (при което и двете очи се движат заедно). Други му опонираха, че, точно обратното, зрението се подобрява.
След наскоро проведените тестове на зрението на акулите-чук този спор може да бъде погребан. Оказа се, че акулите с по-раздалечени очи виждат, проследяват и улавят движеща се плячка, като сепии, например, по-добре от акулите с по-близко разположени очи. Проучването показа и че “чукоглавите” (както се наричат в англоезичната литература) имат 360-градусова видимост във вертикална плоскост и това им разрешава едновременно да виждат плячката над и под себе си. Мишел Маккъмб и екипът й от Атлантическия университет на Флорида в Бока Рейтън сравниха видимостта на три подвида акула-чук с два вида други акули. След имплантиране на електроди в очите на рибите, изследователите движели около тях светлинни лъчи докато очите спрат да демонстрират електрическа активност. Това разрешило да се измери полето на видимост на всяко око и после след сумирането на полетата изчислили бинокулярното припокриване (на зоните на видимост) на всеки вид.
“За своя изненада открихме, че бинокулярното припокриване нараства с разширяването на главата при трите подвида на чукоглавите” - обобщи Маккъмб. Акулата с най-широката глава имала припокриване от 48 градуса, а при другите то било от 10 до 32 градуса. Голямото бинокулярно припокриване разрешава на чукоглавите да виждат дълбочината по-добре. Тези едри морски хищници, някои от които достигат впечатляващата дължина от 6 метра, ловуват скатове, които са много повратливи и е трудно да бъдат хванати, ако не преследвачът не може непрекъснато да ги следи визуално.
Заключението на специалистите е, че новите данни преобръщат схващането на учените за формата на главата на акулата-чук. Досега се предполагаше, че тя усилва обонянието, подобрява маневреността, участва в идентифицирането на плячката посредством електрични полета или дори, че помага за задържането на борещите се скатове чрез захапване на криловидните им перки.

Hope Page | Акули | Галерия | Хранене | Размножаване | Контакти | Структура


Назад към съдържанието | Назад към главното меню
Free Web Hosting