Размножаване
При този процес женските яйцеклетки започват да се делят преди да бъдат оплодени, съобщава "Ню сайънтист", като се позова на съвременни изследвания. В резултат се раждат винаги женски животни, които се генетично еднакви с майките си. Явлението за първи път е наблюдавано при акула-чук през 2001 година.
При първият документиран случай е сметнато, че става дума за изключение. Тогава новородената акула е живяла само 3 дни и затова не бе установено много за неговото еволюционно значение.
Кевин Филдхайм от “Field Museum” в Чикаго, заедно с международен екип специалисти, откриха, че не става дума за отклонение, и че акулите, родени от “девствена” майка могат да оцеляват с години.
Вдъхновени от случая през 2001 година, учените запазили яйцеклетки, произведени от петниста бамбукова акула в “Belle Isle Aquarium” в Детройтския зоологически институт. Тази женска никога не се е срещала през живота си с мъжкар и учените сметнали, че яйцеклетките й са безплодни. За тяхно учудване от седем изкуствено измътени яйцеклетки се родиха 2 акулки, които оцеляха цели 5 години, преди да бъдат преместени в друго съоръжение. Генетичният анализ потвърди, че те са родени чрез партеногенеза.
“Това предполага, че “непорочното зачатие” е значима стратегия на акулите за оцеляване” - коментира Паоло Продьол от “Queen’s University” в Белфаст, Северна Ирландия, който пък изследва вероятен случай на партеногенеза при друг вид акула - белоперковата рифова акула.
Акулите живеят на Земята от няколкостотин милиона години. Нова теория вече предполага, че именно “превключването” от полово към неполово размножаване е важен ключ за дългото им оцеляване. Продьол вижда в непорочното зачатие предпазен механизъм. Има няколко вида акули, които живеят на еднополови групи и, според специалиста, партеногенезата подсигурява оцеляването на изолирани популации от женски екземпляри без присъствието на мъжкар.